About Koda - Biografia


Podstawowe informacje: 

Imię: Koda, Kumiko
Nazwisko: Kumi
Data urodzenia: 13 listopada 1982 rok
Miejsce urodzenia: Kyoto, Japonia
Zawód: piosenkarka, autorka tekstów
Wytwórnia płytowa: Rhythm Zone i SM Entertainment


Biografia: 

Koda urodziła się w Kyoto. Była wychowywana przez rodziców oraz babcię. Od najmłodszych lat marzyła o karierze piosenkarki. Kumi swoją muzykalnośćodziedziczyła po mamie (była piosenkarka i grała na koto). Od najmłodszych lat udzielała jej lekcji śpiewu. Kumiko i jej mama mają podobne głosy, ale ich style śpiewania różnią się ze sobą. Oto wypowiedź Kody na ten temat: „Nawet kiedy byłam mała i odbierałam telefon, ludzie mylili mnie z moją matką. Ćwiczenie głosu bardzo mi pomogło, ponieważ gdy debiutowałam mój głos nie był aż tak głęboki, ale mimo wszystko dziękuje mamie za DNA”. Również jej siostra Misono odniosła wielki sukces, jest wokalistką znanej grupy Day After Tomorrow. W końcu, 6 grudnia 2000 roku Ku udało się zadebiutować. Koda próbowała zaistnieć na scenie już od siódmego roku życia, jednak wcześniej szczęście jej nie sprzyjało. Można powiedzieć, że udało jej się w ostatniej chwili. Gdy Kumi skończyła liceum, matka powiedziała jej, że to jej ostatnia szansa, i jak jej się teraz nie uda wygrać audycji to będzie musiała iść na studia. Udało jej się zająć 2 miejsce w audycji dream przeprowadzonej przez Avex, w której udział brało 130000 osób. Jej singiel - Crazy 4 U - jest równocześnie openingiem do anime Gilgamesh. Tak naprawdę kariera Kody rozpoczęła się dopiero w 2003 roku za sprawą real Emotion i 1000 no Kotoba , utworów do gry Final Fantasy X-2 .Kontrakt ze Squaresoft'em bardzo pomógl Kodzie, dopiero wtedy zaczęto na nią zwracać uwagę, a jej piosenki promujące FFX-2 stały sie najbardziej znanymi. Był to wielki sukces, który otworzył Ku drzwi dowiększej sławy. To jednak nie cała przygoda Kody z FFX-2 . Użyczyła również głosu jednej z bohaterek gry – Lenne, jak i równie ruchów Yunie (głównej bohaterce) w scenach tanecznych za sprawą motion capture . Drugim wielkim sukcesem okazało się być Cutie Honey , glówny temat Live Action o tym samym tytule. Koda nawet zagraław nim małą rolę, gdzie śpiewała theme of sister Jill .
Jej stylem muzyki jest zdecydowanie rytmiczne R'n'B jak i pop , jednak znajdziemy w jej muzyce również elementy soulu czy jazzu . Jej wokal jest mocny, zdecydowany i głęboki, zupelnie inny niż słodkie głosy większości japońskich wokalistek. Jej głos jest na pewno jedną zjej wiekszych zalet. W jej teledyskach raczej nie znajdziemy większych wartości, ale za to znajdziemy dużo tańca i energii. W swoich nowszych teledyskach Ku zaskakuje swoich fanów co raz to śmielszymi ruchami. OdPVki Crazy 4 U w jej klipach możemy zobaczyć co raz pikantniejsze sceny. Jej ubrania zasłaniają mniej niż odsłaniają, a jej ruchy pełne są kontekstów seksualnych. Jej styl jednych zniesmacza innych zachwyca ale na pewno każdego szokuje, a co za tym idzie – przyciąga uwagę.Widać, ze Koda obrała skuteczny chwyt komercyjny Blue_Light_Colorz_PDT_15.
Na początku kariery Koda malo sie pokazywała, dopiero po sukcesie real Emotion można ją było zobaczyć częściej. Od roku 2002 co roku bierze udział w a-nation – letnim festiwalu Avex'u . Koda może też się pochwalić tym, że nie śpiewa zawsze sama, na swoim dorobku ma już duetz BoA , z Heartsdales i LISA . Obecnie Ku jest coraz bardziej popularna i ostatnio co raz częściej wystepuje w telewizji. Kariera Kumi nabrała tempa wraz z wydaniem albumu 'BEST ~first things~'. Kolekcja jej pierwszych singli sprzedała się w nakładzie 2 milionów egzemplarzy i zadomowiła się na listach przebojów na dobre 4 miesiące. Był on najlepiej sprzedającym się w Japonii albumem solowej wokalistki w roku 2005, a w kolejnym roku trafił na 17 miejsce.
Wydane w grudniu 2006 singiel 'cherry Girl / unmei' oraz piąty album 'Black Cherry' także bardzo dobrze się sprzedawały. Wedle Oriconu 'Black Cherry'był pierwszym od 4 lat albumem solowej artystki, który utrzymał się na pierwszym miejscu sprzedaży przez 4 tygodnie, sprzedając się w ilości 802 tysięcy kopii. Poprzednim tego typu wydawnictwem był album 'Duty' Ayumi Hamasaki.
Trzeci rzeci album best-of, 'EST ~BOUNCE & LOVERS~'. Trafił on na 2 miejsce zarówno dziennej jak i tygodniowej listyOriconu, sprzedając się w pierwszym tygodniu w liczbie 161 458 kopii. 7 lipca 2007 Koda wystąpiła w Makuhari Messe podczas japońskiej odsłony ogólnoświatowego wydarzenia - koncertu Live Earth. 30 stycznia 2008 roku ukazał się jej 6 studyjny album Kingdom.

Aga_Inez

Brak komentarzy: